Make your own free website on Tripod.com

readylogostas.gif

Classic Pre-Seeds
Home
GOLF FUNDRAISER
Winter Classic
Old News
Team Roster
Program History
Middle School Club
Middle School Results
Youth Team
Results
Coaching Staff
Varsity and J.V. Schedule
Contact Information
Link Page
Scheduled Fundraisers

103

 

BISHOP READY WINTER CLASSIC – 2007

Tournament Seeds

 

 

Notes:  These are the seeds, unless there was some sort of error.  I used criteria, with the stipulation that the record also needed to be .500 or above.  Because it is early in the year, I only used a two-match minimum.  I seeded as deep as I could, up to twelve in some weights.

 

Total wrestlers in each bracket are listed in parentheses after the weight class number.

 

103 (16)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Aaron Eiseman

Linden McKinley

5

 

1

Filandis Boyd

Marion Franklin

6

 

2

Albert Rozman

Ready

7

8-1  .89

3

Caleb Perry

Triad

8

10-2 .83

5

Aron Wright

Whitehall

8

5-5  .500

9

Dan Doersam

Bexley

8

7-3  .70

6

Josh McGath

Hamilton

8

10-1  .90

4

Mark Nguyen

Brookhaven

8

6-6  .500

7

Austen Oler

PIckerington

8

6-6 .500

8

Tyler Perry

Chillicothe

9

 

 

Matt Seao

West

9

 

 

Kristian Fogt

Triad Extra

9

 

 

Paris Matteson

Whitehall Extra

9

 

 

Mitch Irussi

Coffman

9

 

 

Jacob Brown

Northland

9

 

 

Al Caserta

Olentangy

9

 

 

 

112 (16)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Grant Johnson

Walnut Ridge

8

7-3  .70

3

Jake Miller

Triad

8

8-4 .66

4

Knute Bonner

Chillicothe

8

5-3  .62

5

Thomas Thatcher

Centerburg

8

7-2 .77

2

John McCoy

Linden

8

6-4 .60

6

Josh Hunter

Pickerington

8

18-3 .86

1

Josh Hall

Ready

9

 

 

Rachel Lightner

Ready B

9

 

 

John Wallace

West

9

 

 

Chris Crane

Bexley

9

 

 

Charlie McCombs

Watterson

9

 

 

Elijah Chapman

Marion Franklin

9

 

 

Alex Alter

Grove City

9

 

 

Deante Neal

Brookhaven

9

 

 

Dajon Barrett

Brookhaven Extra

9

 

 

Garrett Swisher

Olentangy

9

 

 

 

119 (25)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Tommy Martin

Watterson

3

2-0

1

Trevar Napier

Whitehall

8

4-1 .80

4

Dustin Sarver

Triad

8

8-4 .66

5

Mwaliko Ahmed

West

8

5-1 .83

2

Eric Townsend

Hamilton

8

9-2  .82

3

Glenn Dingess

Marion Franklin

8

4-3  .57

7

Tien Trinh

Brookhaven

8

9-5  .64

6

Kyle Mitchell

Groveport

8

5-4  .55

8

Christian Reed

Pickerington

8

3-3  .50

9

Abe Chiappetta

Ready

9

 

 

Alex Kegelmeyer

Ready B

9

 

 

Will Moore

Ready Extra

9

 

 

Paige Hamilton

Ready Extra

9

 

 

Brian Montgomery

Ready Extra

9

 

 

Brad Hill

Chillicothe

9

 

 

Eric Hoffman

Davidson

9

 

 

Jevon Little

Africentric

9

 

 

Michael Baker

West Extra

9

 

 

Jeff Miles

Davidson Extra

9

 

 

Jason Vieira

Davidson Extra

9

 

 

Michael Baker

West Extra

9

 

 

Adam Szilagyi

Centerburg

9

 

 

Cody Dawson

Centerburg Extra

9

 

 

Slavik Anikeyev

Coffman

9

 

 

Josh Tropani

Olentangy

9

 

 

 

125 (20)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Josh Wilbur

Hamilton

3

12-0

1

Mike McCarthy

Watterson

6

 

2

Ahmed Jilo

West

7

5-1  .83

3

Christian Mayer

Ready

8

7-4  .64

7

Colton Rowe

Westfall

8

7-2  .78

5

Josh Good

Triad

8

2-2  .50

10

Jevon Little

Africentric

8

3-0  .100

4

Eric Feucht

Grove City

8

5-5  .50

8

Tyler Floyd

Groveport

8

4-4  .50

9

Andre Hill

Linden

8

6-2  .75

6

Yuexing Li

Whitehall

9

 

 

Joel Thomas

Ready B

9

 

 

Nolan Gill

Davidson

9

 

 

Nick Blackerby

Davidson Extra

9

 

 

Aaron Morris

Centerburg

9

 

 

Chad Jones

Marion Franklin

9

 

 

Alex Wolf

Coffman

9

 

 

Jack Jones

Brookhaven

9

 

 

Blake Allen

Pick

9

 

 

Daniel Waldron

Olentangy

9

 

 

 

 

130 (23)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Jordan Deady

Triad

4

10-1  .91

2

Kenny Palmer

Marion Franklin

4

7-0  1.0

1

Michael Pham

Walnut Ridge

8

7-3   .70

5

John Morowski

Chillicothe

8

4-4  .50

7

Caleb Eversole

Westfall

8

3-1  .75

3

Tommy Bolen

Bexley

8

6-6  .50

6

Donnie Wallace

Centerburg

8

2-2  .50

8

David Lee

Pickerington

8

10-4  .71

4

Kenny Davis

Briggs

8

6-3  .67

 

Cam Tice

Davidson

9

 

 

Deangelo Clark-Willis

West

9

 

 

Chris Miles

West Extra

9

 

 

Mike Escolas

Ready

9

 

 

Shawn Mills

Ready B

9

 

 

Matt Steele

Hamilton

9

 

 

Robert Young

Watterson

9

 

 

Rhett Hensel

Centerburg Extra

9

 

 

Tony Stanley

Marion Franklin Extra

9

 

 

Evan Graham

Grove City

9

 

 

Kyle Dates

Brookhaven

9

 

 

Brandon Dean

Briggs Extra

9

 

 

Britt Yant

Olentangy

9

 

 

Jarrod Winn

Olentangy Extra

9

 

 

 

135 (23)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Nick Eckel

Watterson

6

2-0  1.00

1

Christian Moffatt

Whitehall

6

8-1  .89

2

Mac Smith

Pickerington

7

10-6  .63

3

Stanley Bingham

Walnut Ridge

8

8-2  .80

5

Nate Daniels

Westfall

8

4-4  .500

7

Jimmy Alexander

Centerburg

8

8-1  .89

4

Chase Pendleton

Grove City

8

7-7  .500

6

Riky Davis

Briggs

8

4-4  .500

8

Victor Seif

Triad

9

 

 

Jacob Smith

Davidson

9

 

 

Stearl Spurlock

West

9

 

 

David Martello

Ready

9

 

 

Kevin Boyd

Africentric

9

 

 

Erik Grennell

Marion Franklin

9

 

 

Troy Shaheen

Grove City Extra

9

 

 

Drew Mathew

Coffman

9

 

 

Isiah Ealy

Brookhaven

9

 

 

Adan Hassan

Linden

9

 

 

Harold Mintsop

Northland

9

 

 

Chase Swisher

Olentnagy

9

 

 

Michael Marcum

Olentangy Extra

9

 

 

Tanner Bleedorn

Olentangy Extra

9

 

 

Jacob Wilkinson

Davidson Extra

9

 

 

 

140 (26)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Justin Tackett

Hamilton

4

10-2  .83

1

Nick Detty

Chillicothe

5

5-3  .63

2

Gabe Shonkwiler

Westfall

6

9-1  .90

3

Andrew Burchnell

Whitehall

7

7-2   .77

6

Keyondre Clayton

Walnut Ridge

8

8-2  .80

5

Joe Cabrera

Brookhaven

8

10-2  .83

4

Mitch Shaner

Briggs

8

7-5  .58

7

Dustin Malone

Whitehall Extra

9

 

 

David Dubiel

Ready

9

 

 

Troy Gundelfinger

Ready B

9

 

 

Kyle Ehrhardt

Davidson

9

 

 

Jessica Varney

West

9

 

 

Andrew Clarke

Ready Extra

9

 

 

Larry Vinson

Africentric

9

 

 

Matt Guza

Watterson

9

 

 

Jacob Stockmaster

Centerburg

9

 

 

Rhalen Reese

Marion Franklin

9

 

 

Marquis Hammond

Grove City

9

 

 

Matt Luscher

Coffman

9

 

 

Anthony Golliver

Coffman Extra

9

 

 

Scott Larmer

Brookhaven Extra

9

 

 

Zach Thompson

Groveport

9

 

 

Tyler Knepper

Pickerington

9

 

 

Kenny Pea

Northland

9

 

 

Michael Moore

Olentnagy

9

 

 

Tony Zivkovich

Davidson Extra

9

 

 

 

145 (28)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Corey Dulaney

Whitehall

4

8-1  .89

1

Walter Hallum

Hamilton

6

0-0  0.0

3

Quintan Ryman

Marion Franklin

6

11-1  .92

2

Edward Josey

Brookhaven

7

9-3  .75

4

Patrick Terry

Pickerington

7

12-6  .67

5

Nate Shaw

Triad

8

6-6  .500

10

Chris Sopher

Chillicothe

8

5-2  .71

6

Cody Moore

Westfall

8

5-3  .63

7

Shawn Garrison

Ready

8

7-6  .54

9

Julian Anderson

Centerburg

8

5-4  .56

8

Walter Schauseil

Chillicothe Extra

9

 

 

Shelby Mullins

Westfall

9

 

 

Mark Quinn

Davidson

9

 

 

Miguel Martinez

West

9

 

 

John Van Hook

West Extra

9

 

 

Patrick Atchison

Ready B

9

 

 

Deyante Rhodes

Africentric

9

 

 

Latrail Bowman

Bexley

9

 

 

Ben Rossi

Watterson

9

 

 

Kevin Oakden

Marion Franklin Extra

9

 

 

John Wyatt

Grove City

9

 

 

Jarrod Todd

Grove City Extra

9

 

 

Abdul Alwattar

Coffman

9

 

 

Devlin Robinson

Brookhaven Extra

9

 

 

Chris Ball

Linden

9

 

 

Jeff Morgan

Northland

9

 

 

Ralph Dattolo

Olentangy

9

 

 

Jake Aldridge

Davidson Extra

9

 

 

 

152 (24)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Max Gowins

Pickerington

7

12-4  .75

2

Shane Guzman

Northland

7

10-1  .91

1

Duane Gray

Walnut Ridge

8

7-3  .70

5

Travers Clark

Whitehall

8

6-4  .60

9

Vince Phelps

Triad

8

7-4  .64

6

Jay Campbell

Chillicothe

8

7-3  .70

4

Dan Funk

Watterson

8

2-0  1.0

3

Donald Howard

Marion Franklin

8

5-3  .63

7

Jose Hughes

Grove City

8

5-3  .63

8

Dylan Osborne

Chillicothe Extra

9

 

 

Luke Edwards

Davidson

9

 

 

Christian Neff

Davidson Extra

9

 

 

Derrick Neimeister

West

9

 

 

Mike Terndrup

Ready

9

 

 

Isa Tate

Africentric

9

 

 

Scott Harris

Hamilton

9

 

 

Louis Bonfante

Watterson Extra

9

 

 

Cody Eilbacher

Centerburg

9

 

 

Trevon Doggett

Marion Franklin

9

 

 

Matt Muncreif

Coffman

9

 

 

Jamal Lucas

Brookhaven

9

 

 

Brandon Howard

Brookhaven Extra

9

 

 

Gordon Hill

Groveport

9

 

 

Michael Gibson

Briggs

9

 

 

 

 

160 (29)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Matt Snider

Hamilton

4

9-2

1

Alex Hudson

Centerburg

7

2-0  1.0

2

Ryan Williams

Pickerington

7

11-5  .69

3

Roddale Garmany

Walnut Ridge

8

7-3  .70

9

Mitchell Holotiz

Whitehall

8

7-3  .70

8

Phillip Halko

Ready

8

2-0 1.0

6

Troy Johnson

Africentric

8

3-0  1.0

5

Josh Bidlack

Marion Franklin

8

5-3  .63

10

Disjon Foster

Brookhaven

8

7-0  1.0

4

Marvin Demby

Linden

8

8-1  .89

7

Phillip Kamara

Northland

8

2-2  .500

11

TBA

Chillicothe

9

 

 

Michael Kiser

Westfall

9

 

 

Trevor Gill

Davidson

9

 

 

Marshall Knoch

Davidson Extra

9

 

 

Kyle Smith

Davidson Extra

9

 

 

Brandon Tucker

West

9

 

 

Sage Lancia

Ready B

9

 

 

Ryan Tingler

Bexley

9

 

 

Josh Funk

Watterson

9

 

 

Daniel Gelpi

Watterson Extra

9

 

 

Peter Lalonde

Centerburg Extra

9

 

 

Elija Small

Marion Franklin

9

 

 

Robert Coles

Grove City

9

 

 

Ryan Steiner

Coffman

9

 

 

Nikki Guzman

Northland Extra

9

 

 

Daniel Jones

Briggs

9

 

 

Ben Lobbins

Olentangy

9

 

 

Richard Burris

Whitehall Extra

9

 

 

 

 

 

 

 

171 (23)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Willie Tatum

Marion Franklin

6

3-0

1

Ron Townsend

Ready

7

7-6

2

Jarrin Hickman

Walnut Ridge

8

9-1  .90

3

Kent Utterback

Whitehall

8

6-4  .60

9

Tommy Davis

Bexley

8

8-2  .80

4

Brandon Flaherty

Hamilton

8

8-4  .67

7

Jon Pozderac

Centerburg

8

5-4  .56

10

Kwan Bailey

Groveport

8

11-3  .79

5

Nick Banton

Linden

8

7-3  .70

6

Matt Rupe

Briggs

8

2-1  .67

8

Marsean Ross

Walnut Ridge Extra

9

 

 

TBA

Chillicothe

9

 

 

Joe VanDyke

Westfall

9

 

 

Casey Nicholson

Westfall Extra

9

 

 

Jeff Schmittauer

Davidson

9

 

 

Jason Russel

West

9

 

 

Matt Papic

Grove City

9

 

 

Ryland Ward

Brookhaven

9

 

 

Troy Stephens

Linden Extra

9

 

 

Matt Sobczyk

Pickerington

9

 

 

Matt Love

Northland

9

 

 

Hersi Mohammed

Northland Extra

9

 

 

Blake Files

Olentangy

9

 

 

 

189 (25)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Steve Wilcox

Hamilton

6

8-3

1

Kyle Ramsey

Chillicothe

7

4-1

2

Lamarr Ross

Walnut Ridge

8

10-0  1.0

3

Brian Bowling

Westfall

8

5-4  .55

8

Wuan Tatum

Marion Franklin

8

9-3  .75

5

Galvin Bonner

Brookhaven

8

6-4  .60

7

James Hinton

Linden

8

10-1  .91

4

Devlin Carter

Pickerington

8

6-4  .60

6

Perry Jenkins

Walnut Ridge Extra

9

 

 

Ronnie Ward

Whitehall

9

 

 

Andrew Peqrson

Davidson

9

 

 

Tyler Johnson

West

9

 

 

Dale Mattox

West Extra

9

 

 

Joe Knapp

Ready

9

 

 

Brandon Cooper

Ready B

9

 

 

Donald Lindsay

Africentric

9

 

 

Chris Hammond

Bexley

9

 

 

Paul Carlucci

Watterson

9

 

 

Keith Bruggerman

Grove City

9

 

 

Clayton Baltzer

Grove City Extra

9

 

 

Ezequiel Perez

Brookhaven Extra

9

 

 

Michael Hoy

Groveport

9

 

 

Jeremiah Martin

Northland

9

 

 

Desmond Thomas

Northland Extra

9

 

 

Tyler Foy

Olentangy

9

 

 

 

215 (22)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Seth Nelson

Groveport

6

11-3

1

Danny Demick

Chillicothe

7

9-3

2

Lavelle Sterns

Walnut Ridge

8

10-0  1.0

3

Rusty Grubbs

Whitehall

8

5-5  .500

11

Broderick Norris

Westfall

8

4-0  1.0

4

Darrian Fleming

Africentric

8

2-1  .66

7

Herb Porter

Bexley

8

7-4  .64

9

Chris Johnson

Marion Franklin

8

7-4  .64

8

Yossie Long

Linden

8

7-2  .78

5

Cory Cosby

Pickerington

8

10-6  .63

10

Devin Reynolds

Northland

8

6-3  .66

6

Mike Smith

Hamilton

8

5-5  .500

12

Cameron Trudell

Walnut Ridge Extra

9

 

 

Bobbi Sue Huffman

Triad

9

 

 

Damian Phommarath

West

9

 

 

Cole Hughes

Watterson

9

 

 

Cameron Summers

Marion Franklin Extra

9

 

 

Zach Reynard

Grove City

9

 

 

Redur Mohammed

Coffman

9

 

 

William Moore

Brookhaven

9

 

 

Adam Poston

Pickerington Extra

9

 

 

Zac Kerin

Olentangy

9

 

 

 

HWT (22)

NAME

SCHOOL

Criteria

07-08

SEED

Mike Williams

Pickerington

5

14-1

1

Ansei Benson

Chillicothe

6

10-1

3

Paul Caldwell

Marion Franklin

6

12-0

2

Zach McManus

Hamilton

6

4-8  .33

Unseedable

Danny Webb

Bexley

8

7-4  .64

7

Glenn Madison

Brookhaven

8

13-0  1.0

4

Josh Winn

Olentangy

8

2-1  .66

6

Lance Trudeau

Westfall

8

5-4  .55

8

Nick Thompson

Walnut Ridge

8

8-2  .80

5

Blaine Burgess

Pickerington Extra

9

 

 

Chad Doan

Coffman

9

 

 

Craig Freeman

Watterson

9

 

 

Decory Evans

Brookhaven Extra

9

 

 

Desmond Thomas

Africentric

9

 

 

James Miller

Brookhaven Extra

9

 

 

Jesse Carl

Westfall Extra

9

 

 

Josh Wood

Whitehall

9

 

 

Michael Pack

West

9

 

 

Musa Sesay

Northland

9

 

 

Ryan Phillips

Davidson

9

 

 

Travis Tackett

Chillicothe Extra

9

 

 

Tysean Johnson

Walnut Ridge Extra

9